Rezerváčný formulár

Kontaktné informácie

Detaily rezervácie

Rezervácie sú záväzné až po zaplatení celkovej ceny za pobyt do 7 dní od potvrdenia termínu rezervácie.

Aktivity

Chata Trangoška sa nachádza na úpätí horského masívu Nízkych Tatier, v závere doliny Bystrá v lokalite Chopok – juh. Priamo od chaty vedú značené turistické chodníky na najvyšší vrchol Ďumbier (2043 m) a druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier Chopok (2024 m). Lokalita, v ktorej sa chata Trangoška nachádza, predstavuje jednu z najzaujímavejších oblastí pre trávenie voľného času nielen pre jednotlivcov ale aj zaujímavým miestom na konanie školských výletov, táborov …. Poskytuje ideálne dovolenkové miesto, ktorého návštevou môžete vychutnať atmosféru krásnej prírody Nízkych Tatier s plnohodnotnými zážitkami. V lete je to turistika v Nízkych Tatrách ( Chopok, Ďumbier … ) ako aj spoznávanie zaujímavých miest ako je Bystrianska jaskyňa, Čiernohronská železnica, lesnícky skanzen Vydrovo, jazda na koňoch, zaujímavý salaš Zbojská, splav Hrona…a pod. V neposlednom rade je to jazda na lanovke kabínkovou lanovkou až na vrchol Chopoku prípadne prechádzka hrebeňom až na Chatu  M.R.Štefánika . Chata Trangoška poskytuje kompletné stravovanie ( bezlepková, bezlaktózová a iná diéta ). Má celoročnú prevádzku, je dostupná autom a má neobmedzené parkovacie kapacity.

 

Najrozľahlejším a druhým najvyšším pohorím na Slovensku sú Nízke Tatry, ktoré tvoria Národný park Nízke Tatry. Ich najvyšším končiarom je Ďumbier, 2043 m n.m. Popri Vysokých Tatrách sú najvýznamnejšie turistické a lyžiarske centrum Slovenska. Morfologicky sa delia na dva celky: Ďumbierske a Kráľovohoľské Tatry. Nachádzajú sa takmer v ideálnom strede Slovenska. Na severe ich ohraničuje Liptovská kotlina, Kozie chrbty a Hornádska kotlina, na východe Slovenský raj, na juhu Horehronské podolie, na západe Veľká Fatra a Starohorské vrchy. Tvoria ich kryštalické horniny a druhohorné usadeniny. Hlavný hrebeň sa delí na dve časti. Západná časť sa začína nad Hriadeľským sedlom výrazným masívom Prašivej a končí sa v sedle Čertovica 1238m. Vyznačuje sa hôľnato-skalnatým povrchom. Najmohutnejšie pôsobí centrálna časť medzi Chabencom 1955m a Ďumbierom 2043m – najvyšším vrchom pohoria. Najfrekventovanejšie turistické a lyžiarske stredisko na Slovensku sa rozprestiera v dvoch regiónoch, na Liptove a na Horehroní, od Derešov po Chopok a Ďumbier.

 

Najbližšie podujatia v okolí

Projekt Kam na Horehroní sa venuje propagácii kultúrnych a športových udalostí, a to na území celého Breznianskeho okresu. Za úlohu má informovať nielen jeho obyvateľov, ale má napomôcť rozvoju turizmu v regióne. Z tohto dôvodu má širšie pole zdieľania informácii, okrem tlačenej verzie, aj internetovú stránku a fun page na sociálnej sieti Facebook.

 

Lyžovanie

SKI Jasná – Chopok

Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ktorého dominantou je vrchol Chopok s novou panoramatickou terasou s reštauráciou. Spolu 29 km zjazdoviek – 21 km na severe a 8 km na juhu Chopku, všetkých stupňov obtiažnosti. Vleky a lanovky stúpajú z nadmorskej výšky 1050 m.n.m. až do 1830 m.n.m. na severe, na juhu vyvezie vlek lyžiarov takmer až do 2000 m.n.m. Tri freeridové zóny, snowboard park, skialpinizmus, kitewing, snowrafting, paragliding, klzisko – upravované trate pre bežecké lyžovanie.

Ski Mýto pod Ďumbierom (10km)

Orientácia, kofigurácia a výnimočný charakter kopca, ktorý spĺňa svojimi parametrami všetky predpoklady pre kvalitnú lyžovačku nielen pre náročných, aktívnych lyžiarov, ale aj menej zdatných a začiatočníkov.

Prepravu lyžiarov zabezpečuje štvorsedačka POMA UNIFIX s kapacitou 2000 osôb / hod, ako aj 3 vleky, ktoré zvýšia celkovú prepravnú kapacitu na 3 600 osôb / hod., doplnkové služby – novovybudované reštauračné zariadenie s kapacitou 250 ľudí so širokou ponukou jedál a nápojov, bufety, sociálne zariadenia, lyžiarska škola, škôlka s fundovanými inštruktormi, požičovňa lyžiarskych potrieb, ktorá zabezpečuje aj sprievodný servis

Ski Tále (7km)

Vhodné pre náročných aj menej náročných lyžiarov, ponúka 6 lyžiarskych vlekov s kapacitou 4110 osôb/hod., snowboardovú a sánkarsku dráhu, bežeckú trať s okruhom 6,5 km, snowtubing, zmimnú hru Eisstockschiessen, večerné lyžovanie, lyžiarska škola, požičovňa lyžiarskych potrieb a servis.

 

Jaskyňa mŕtvych netopierov

 Jaskyňa mŕtvych netopierov (1 750 m n. m.) je jediná sprístupnená vysokohorská jaskyňa na Slovensku, nachádzajúca sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier, na južnej strane masívu Ďumbiera. Vchod leží vo výške 1 520 m n. m., približne 800 m západne od Štefánikovej chaty pod Ďumbierom a 1 300 m južne pod vrcholom Ďumbiera. Patrí medzi členité jaskyne, dosiaľ je známych 14 poschodí s celkovou dĺžkou 19 260 m a hĺbkou 320 m. Najväčší priestor, nazývaný Bystrický dóm, sa nachádza na 7. poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem predstavuje 52 500 m³. K zaujímavostiam patria vulkanické horniny kriedového veku s obsahom achátov s bieloružovým odtieňom a početné kostry netopierov, ktoré sa nachádzajú skoro v celej jaskyni. Podľa nich jaskyňa dostala svoje pomenovanie. Vek niektorých kostier sa odhaduje na 6000 rokov. V jaskyni sa našli aj kostry iných zvierat. Jaskyňa patrí od roku 2001 medzi národné prírodné pamiatky, predmetom ochrany sú mohutné podzemné krasové priestory a početné jaskynné úrovne. Je verejnosti prístupná.

 

Bystrianska jaskyňa

Bystrianska jaskyňa je najväčšou jaskyňou južnej strany Nízkych Tatier. Nachádza sa v Bystrianskom krase v južnej časti Národného parku Nízke Tatry, pri obci Bystrá. Bola objavená 29. júna 1923. Staré časti jaskyne boli známe od nepamäti. O Našej chaty Trangošky je vzdialená 12 km. Vytvorená je v druhohorných strednotriasových tmavosivých vápencoch chočského príkrovu s vložkami rohovcov. Striedajú sa v nich i polohy svetlosivých dolomitov. Smer jaskynných chodieb je výrazne predurčený strmými tektonickými poruchami. Jaskyňa dosahuje dĺžku vyše 3 531 m a vertikálne rozpätie 99 m. V závislosti od zahlbovania dna doliny ju vo viacerých vývojových štádiách vytvorili ponorné vody Bystrianky pritekajúce na krasové územie z južných svahov Nízkych Tatier….

 

Čiernohronská železnička

Jednou z najväčších turistických atrakcií Horehronia a stredného Slovenska je historická Čiernohronská lesná železnica. Kedysi vozila malebnou dolinou Čierneho Hrona drevo, dnes vozí turistov. Dnes premáva na dvoch úsekoch. Dlhší spája stanicu Chvatimech pri Hronci s Čiernym Balogom, druhý vedie z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny. Vlakové súpravy, premávajúce po tratiach s rozchodom 760 mm, pôvodne zvážali drevo vyťažené v rozľahlých rudohorských lesoch. Na prvom úseku dlhom 10,8 km sa začala prevádzka v roku 1908. Časom sa sieť lesnej železnice postupne predlžovala až na neuveriteľných 132 km. Od roku 2003 možno k atraktívnej jazde Čiernohronskou železnicou pridať aj návštevu zaujímavého lesníckeho múzea v prírode. Ponúka Vám nevšedný zážitok z jazdy historickým úzkokoľajným vláčikom bývalej lesnej železnice, spojený s návštevou jedinečného Lesníckeho skanzenu vo Vydrovskej doline. Výlet je vhodný ako doplnenie učiva dejepisu, prírodovedy a vlastivedy, ale i ako oddych stranou všetkých hlavných turistických centier.

 

Lesnícky skanzen Vydrovo

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline spája príjemné s užitočným. Aktívny pobyt v prírode spolu s poučením o lese a práci ľudí v ňom. Príďte preto počas 1. mája na otvorenie letnej turistickej sezóny v Čiernom Balogu. Odvezte sa Čiernohronskou železnicou a navštívte Lesnícky skanzen vo Vydrove. Čulý lesnícky život s bohatým sprievodným kultúrnym programom prebieha v skanzene aj počas výročného „Dňa stromu“ v druhej polovici júla. Areál múzea v prírode je každoročne dopĺňaný o nové lesnícke exponáty a diela umelcov Medzinárodného výtvarného sympózia Osrblie. Lesnícky skanzen – živé múzeum, ktoré názorne vypovedá o lese a práci lesníkov v ňom. Bol založený v roku 2002 vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu. Podstatou múzea je 3300 m chodník lesného času, kde je v súčasnosti 75 náučných zastávok. Tie vypovedajú o histórii lesa, jeho životadarných funkciách, harmónii a kráse, o práci lesníkov, ktorí ho chránia a využívajú. Všetky zastávky obsahujú reálne trojrozmerné exponáty s informačnými tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku. Lesnícky skanzen je príťažlivý pre malých aj veľkých, pre laikov aj odborníkov. Pre všetkých je okrem poučenia aj miestom oddychu a zábavy.

 

Golfové ihrisko

Osemnásť jamkové golfové ihrisko Grey Bear je známe elegantným včlenením do reliéfu horského údolia Nízkych Tatier. Je vyhľadávaným strediskom cestovného ruchu v okolí Bystrianskej doliny. Na zdolávaní greenu si zgustnú všetci od úplných začiatočníkov až po náročných profesionálov, pre ktorých je golf život. Celý tento golfový komplex pôsobí na Slovensku už od roku 1997. Atrakciou golfového klubu Grey Bear sú golfové simulátory s názvom Golf Blaster. Je to veľká pomôcka pre začiatočníkov, ale aj skúsených golfistov. Využívajú sa na nácvik základného postoja, ale aj činností ako sú odpaly, hra na greene a podobne. Okrem simulátorov sa tieto činnosti dajú nacvičovať aj na cvičnej lúke.

 

Prírodné kúpalisko Tále

Chcete sa počas horúcich letných dní poriadne osviežiť a zaplávať si? Prírodné kúpalisko na Táľoch je k dispozícii pre všetkých Vás. Prázdniny a dovolenky ako aj školské výlety sú v plnom prúde, letné počasie nám praje a za vodným osviežením netreba chodiť veľmi ďaleko. Prírodné kúpalisko sa nachádza v turistickom stredisku Bystá dolina – Tále. Uprostred nádhernej prírodnej scenérie sa môžete osviežiť, zaplávať a v neposlednom rade načerpať novú energiu do ďalších dní. Bazén je síce prírodný, no voda v ňom je čistá a pravidelne vymieňaná. Do areálu kúpaliska je vstup bezplatný. V areáli kúpaliska je tiež k dispozícii minigolf, volejbalové ihrisko, detský areál ( hojdačky, preliezky ). Neďaleko kúpaliska sa nachádza mini Tarzánia.

 

Tarzánia

Tarzania Tále je v poradí treťou z radu tarzanii. nachádza sa na táloch, v blízkosti hotela partizán, v areáli minigolfového ihriska. v tesnej blízkosti sa nachádza prírodné kúpalisko a golfový areál. je postavená z 23 prekážok vo výške približne 5 až 7 m nad zemou a jej súčasťou je aj trasa pre najmenších lezenia chtivých tarzančekov, takže si tu prídu na svoje aj rodinky s deťmi.

• modrá (kratšia a lahšia) trasa meria 180 m.
• Červená (dlhšia) trasa meria 292 m.
• Detská trasa meria 90 m.

 

Salaš zbojská

V prekrásnom prostredí Národného parku Muránska planina v sedle Zbojská Vás víta malá reštaurácia Salaš Zbojská. Nájdete tu príjemné prostredie pri chutných tradičných jedlách a špecialitách z baraniny, ktoré Vám spestrí obsluha v krojoch, miestna ľudová hudba a milé zvieratká. K návšteve salašu nesmie chýbať výlet k ozubnicovej železnici, náučného chodníka ako aj jazda na zbojníckej strele….

 

Ozubnicová železnica

Ozubnicová železničná trať Tisovec – Pohronská Polhora bola vybudovaná v rokoch 1893 – 1896. Výstavba železnice cez náročný horský terén s celkovým prevýšením 314 m si vyžiadala vybudovať niekoľko unikátnych artefaktov. Tunel s celkovou dĺžkou 786 m, viacero 10 až 15 m dlhých zárezov do skál, niekoľko až 6 m vysokých násypov a oporných múrov, 8 menších mostov a dva až 36 m vysoké oblúkové viadukty známe ako viadukt Pod Dielom a Čertov most. Trať má od zastávky Tisovec-Bánovo na Zbojská stúpanie 48 promile a od Pohronskej Polhory na Zbojská až 52 promile, preto bola na tomto úseku vybudovaná ozubnica. Pre výstavbu ozubnice bol použitý Abtov ozubnicový systém. Dĺžka jeho obidvoch častí je 5836 m. Od začiatku prevádzky boli na tejto trati nasadené 4 ozubnicovo-adhézne rušne, vyrobené v roku 1876 v Lokomotívke vo Floridsdorfe konkrétne pre túto trať. Dva rušne boli vyradené po vojne, tretí bol zrušený v roku 1961 a posledný vyradili v roku 1964. Od roku 1964 začali jazdiť na trati Tisovec – Pohronská Polhora motorové vozne M 240.0 vyrobené v ČSSR a premávali až do roku 2000. Jeden motorový vozeň M 240.0 sa podarilo zrekonštruovať Občianskemu združeniu Zubačka v spolupráci s MDC Bratislava. Občianske združenie Zubačka v Tisovci celoročne ponúka jazdy zrekonštruovaným motoráčikom po tejto výnimočnej trati. Môžete si vychutnať nevšedné pohľady z okien historického vláčika, ktorý prechádza krásnou prírodou Národného parku Muránska planina.

 

Zbojnícky náučný chodník

Navštívte náučný zbojnícky chodník legendárneho tisovského zbojníka Jakuba Surovca a jeho zbojníckej družiny, ktorí unikali panským žandárom zo sedla Zbojská ťažko prístupnou Čertovou dolinou. Chodník je jednosmerný (vystupuje sa roklinou zdola nahor), východzí bod je pri informačnom centre na Zbojníckom dvore a pokračuje súbežne s červeno vyznačenou Rudnou magistrálou smerom na Remetisko, kde opúšťa Rudnú magistrálu a pokračuje cez dolinku Makovo koryto popod železničný viadukt Čertov most smerom k ústiu Čertovej doliny. Pri putovaní Rudnou magistrálou od západu na východ je možné odbočiť na chodník už na Remetisku. Po krátkom vybočení k Čertovej jaskyni a prekonaní tiesňavy Čertova dolina sa náučná trasa vracia späť na Zbojnícky dvor cez lúky Pacherky a salaš v Galičke. Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Čas potrebný pre prechod náučného chodníka sú 3 hodiny v pevnej obuvi, lebo časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov). A z tohto dôvodu nenájdete v doline vydláždený chodník a ani pohodlnú cestičku. Trasa je vedená skalnatým korytom Čertovho potoka po balvanoch a štrku, kde treba podľa vlastného uváženia preskakovať z jedného brehu na druhý bez možnosti prechodu lávkami. Drevenými rebríkmi sú zaistené len tri miesta, kde sa prekonáva skalný prah (s vodopádmi). Mapu okruhu náučnej trasy nájdete na tomto odkaze (chodník je zobrazený oranžovou líniou, ale v teréne je značený zeleno-bielou značkou náučného chodníka).

 

Zbojnícka strela

Záprah muránskych norikov a vyhliadkový historický miniautobus spája dve výnimočné železnice. Jedinečnú a stále funkčnú ozubnicovú železnicu z mesta Tisovec do obce Pohronská Polhora a Čiernohronskú lesnú železničku v Čiernom Balogu. Prestupná stanica na trase Zbojníckej strely je Gazdovský dvor pri lazníckej osade Krátke, kde vymeníte konský záprah za vyhliadkový miniautobus. Momentálne premáva vyhliadkový autobus na trase Zbojnícky dvor sedlo Zbojská – Gazdovský dvor sedlo Chlipavice. Konský záprah je možné si objednať minimálne 3 dni dopredu. Záprahy zatiaľ tiež premávajú len na trase Zbojská – Chlipavice. Tu Vás čaká aj tradičné občerstvenie. Zbojnícka strela dosahuje priemernú rýchlosť 20km/h na 6 km vzdialenosti. Zbojnícku strelu môžete využiť aj na krátke vyhliadkové jazdy po okolí sedla Zbojská.

 

Prameň Hrona

Rieka Hron je druhá najdlhšia slovenská rieka. Meria 298 kilometrov a preteká iba územím Slovenska. Vlieva sa do Dunaja v obci Kamenica nad Hronom.
Hron pramení v Horehronskom podolí na juhovýchodnom úpätí Kráľovej hole v nadmorskej výške približne 980 m n. m. Z obce Telgárt sa k prameňu dá dostať za približne 30 minút pešo alebo 3 minúty autom.

 

Splav Hrona

Splav Hrona je nádherný vodácky zážitok nielen pre dospelých ale aj pre deti. Deti nadobudnú nové skúsenosti a poznatky o vodnej prírode ako aj zažijú nezabudnuteľné dobrodružstvo. Rieka Hron je najdlhšou, najpopulárnejšou a údajne najkrajšou a najzaujímavejšou riekou medzi vodákmi na Slovensku. Pramení pod masívom Kráľovej Hole v Nízkych Tatrách, na svojej takmer 300 km dlhej púti preteká celým stredným Slovenskom až k Štúrovu, neďaleko od ktorého sa vlieva ako ľavostranný prítok do Dunaja.

 

Pamätník Nemecká

K rokom druhej svetovej vojny sa na Slovensku viaže mnoho tragických udalostí. Jedna z najsmutnejších sa odohrala pri obci Nemecká na strednom Slovensku a jej obetiam tu postavili pietny pamätník. Pamätník SNP označovaný aj ako Pamätník umučeným leží pri hlavnej ceste z Banskej Bystrice do Brezna. V januári 1945 sa miestna vápenka stala miestom tragických udalostí. Tu príslušníci špeciálneho Einsatzkomanda a členovia pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy zastrelili a následne spálili v peci asi tisíc ľudí. Bývalú vápenku po vojne upravili na pietne miesto. V roku 1958 v jej blízkosti vznikol pamätník pripomínajúci plameň pece. V roku 1962 v Nemeckej otvorili pamätnú izbu, kde možno vidieť autentické materiály z čias SNP. Expozícia je súčasťou Múzea SNP v Banskej Bystrici.

 

Jazda na koni Ajax farma

Niet snáď krajšieho zblíženia s prírodou ako jazda na koňoch a poníkoch. Je naozaj úžasné z konského chrbta pozorovať rajský vplyv okolitej prírody Nízkych Tatier, bylinkami presiaknutý prírodný ozón, cítiť vánok vo vlasoch a popritom si dopriať aktívny relax. Presne takto totiž pôsobí na človeka súčasnej doby, ktorý začína pociťovať nedostatok zdraviu prospešných faktorov, návšteva tunajšej Ajax farmy Hotela Partizán**** , kde dospelý nájde jazdecké kone a dieťa obľúbených poníkov. Vo vzťahu človeka a koňa nikdy nešlo len o úžitkovosť, kôň mal pre človeka nesporne vždy aj emočný význam a náš obdiv k nim je hlboko zakorenený, možno už od doby, keď sa kone chovali v posvätných hájoch a z ich správania sa veštila budúcnosť. Dnes ale kôň a človek symbolizujú súlad, krásu životný štýl a znamenajú zdravie.